Jak vybrat kolečkové brusle, jaké in-line brusle vybírat a koupit, vhodné inline brusle začátečníka

V současné době je na trhu mnoho nejrůznějších modelů in-line bruslí. Ve výběru in line bruslí hraje roli mnoho parametrů. V následujícím článku uvedeme několik doporučení, jak si vybrat in line brusle tak, aby co nejlépe vyhovovaly naším požadavkům. 

Kategorie inline bruslí

Výběr in line bruslí je v první řadě ovlivněn tím, k jaké konkrétní aktivitě je budeme používat, resp. jaký druh jízdy chceme provozovat. Obecně jsou dnes kolečkové brusle nejčastěji členěny do pěti základních kategorií, a to fitness, speedskating, aggresive, hokejové brusle a novější kategorií je pak kategorie nordic-skating.

1. Fitness brusle (rekreační)
patří k nejprodávanějším typům bruslí. Jsou určené pro „klasickou“ jízdu na zpevněných cestách a cyklostezkách. Jednoduše řečeno můžeme říci, že jsou z hlediska způsobu jízdy svojí konstrukcí v podstatě univerzální, proto jsou vhodnou volbou pro začátečníky, kteří ještě přesně nevědí, jaký způsob ježdění je bude bavit.

2. Speedskating brusle (rychlostní) 
Do této kategorie řadíme kolečkové brusle určené pro rychlobruslení a závodní jízdu. Konstrukce bruslí je uzpůsobena pro rychlou jízdu, jejich ovladatelnost je ve srovnání s ostatními typy bruslí horší, nelze je proto doporučit začátečníkům.
Brusle tohoto typu mají zpravidla pět koleček, zatímco ostatní typy bruslí mají většinou kolečka jen čtyři. Průměr koleček je u rychlobruslařských modelů větší, bota brusle je nižší a lehčí tak, aby vyhovovala optimálnímu postoji při rychlobruslení.

3. Aggresive brusle (freestyle, street)
jsou konstruovány pro vysokou zátěž a drsnější způsob jízdy.
Jsou určené pro použití na U-rampách, skákání a další podobné triky. Jsou velmi odolné, avšak současně také poměrně těžší než jiné uvedené typy bruslí.
Bota brusle je vybavena různými výztuhami, aby se snížilo riziko jejího prodření. Kolečka bruslí typu agressive jsou menší a tvrdší, což zajišťuje celkovou vyšší stabilitu brusle. Z tohoto důvodu nejsou tyto brusle vhodnou volbou pro vyjížďku na cyklostezce, neboť brusle jsou pomalejší a oproti bruslařům s fitness modely se člověk s agressive kolečkovými bruslemi nesrovnatelně více nadře.

4. Inline hokej
jsou uzpůsobené tak, aby na nich bylo možné vykonávat rychlé pohyby a četné změny směru. Bota brusle je podobná botě bruslí na lední hokej. Neopomenutelným doporučením, jak vybrat kolečkové brusle na inline hokej, je také uvědomit si, zda se bude hra odehrávat v hale či venku a podle toho vybrat vhodná kolečka.
Inline brusle určené pro hokej vyžadují určitou bruslařskou zkušenost, pro klasickou fitness jízdu je použít lze, ale není to zcela vyhovující.

5. Nordic-skating brusle 
Nording-skatingem je myšleno bruslení v přírodě inspirované běžeckým lyžováním. Hlavním rysem tohoto typu bruslí jsou standardně jen dvě velmi velká kolečka, která jsou umístěna před a za bruslí, zpravidla jsou nafukovací.
Brusle určené na nordic-skating jsou uzpůsobené na nerovné povrchy, zatravněné plochy apod. Lze je uplatnit i na klasické bruslení, avšak typicky se používají v kombinaci s holemi a bruslení je pak nápodobou běžeckého lyžování.
Rovněž je lze užít pro bruslení s drakem jako obdoby kiteboardingu. 

Typy koleček

Dalším významným kritériem, jak vybrat inline brusle správně, je všimnout si řešení koleček.

Pro zamýšlený způsob jízdy je předně důležitá velikost koleček.
Větší kolečka obecně znamenají rychlejší jízdu, neboť vzniká menší valivý odpor, a lépe se připůsobí nerovnému terénu, brusle s většími kolečky je však méně stabilní a tedy i hůře ovladatelná.
Větší stabilitu zajistí brusle s menšími kolečky, zde však na úkor celkové rychlosti.
Pro klasické fitness bruslení se nejčastěji doporučuje průměr koleček 74 – 84mm, pro rychlobruslení pak nad 90mm, naopak brusle typu agressive mívají průměr koleček mezi 44 a 62mm.

Stabilitu a rychlost jízdy ovlivňuje také tloušťka koleček – čím užší kolečka, tím menší stabilita a vyšší rychlost.

Neopomenutelným parametrem je také tvrdost koleček.
Tvrdší kolečka zaručují rychlejší jízdu, jejich přilnavost k povrchu je horší a dochází tak k většímu přenosu vibrací do brusle, což znamená menší pohodlí bruslení. Měkká kolečka jsou naopak pohodlnější, avšak poměrně pomalejší.
Měkčí kolečka lépe přilnou k povrchu, takže na hladkých plochách ve srovnání s tvrdšími méně podklouzávají. Větší podklouzávání tvrdých koleček může být žádoucí např. u jízdy na agressive typech bruslích.
Tvrdost koleček se klasifikuje na škále 0A až 100A. Tvrdost koleček fitness bruslí se pohybuje mezi 78 – 82A.

Kolečka se vyrábí ve dvou profilech, a to oválná a plochá.
Oválná kolečka bývají součástí fitness bruslí, neboť jsou rychlejší. S plochými kolečky se setkáváme u agressive bruslí, neboť zajistí vyšší stabilitu a menší rychlost.

Ložiska

Pro pohodlnou jízdu je rozhodující i kvalita ložisek.
Ložiska jsou standardně dělena dle normy ABEC 1 až ABEC 7 – obecně lze říci, že čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita ložiska.
Za dostatečná jsou obvykle považována ložiska ABEC 3 a ABEC 5, někteří výrobci však používají jiná označení kvality ložisek.
Nekvalitní ložiska jsou sice levnější, ale vyžádají si dříve nutnost výměny.

Bota kolečkové brusle

Bota kolečkové brusle by měla být jednak pohodlná, jednak by měla poskytnout dostatečnou oporu pro nohu a kotník.
Rozlišujeme dva základní typy bot na kolečkové brusle.
První variantu představují boty, které jsou integrální, neodnímatelnou součástí brusle.
Druhou možností jsou pak odnímatelné boty, které lze v některých případech využít i jako klasickou obuv.

Důležité je všimnout si i použitého materiálu, který by měl u kvalitní brusle dobře odvádět pot. Spodní část boty bývá často ve špičce a v oblasti nártu řešena textilními materiály pro usnadnění odvodu potu, pata a vrchní část bývají plastové pro dobré usazení nohy v botě, a tedy kvalitnější vedení brusle. Některé boty jsou vyrobeny z materiálů s tvarovou pamětí.
Vhodné je, má-li bota vyjímatelnou vložku. Kvalitní bota by měla mít tvrdou podrážku, vyztužený kotník a odpružení proti otřesům. Pohodlí jízdy je rovněž dáno celkovou hmotností boty, která by měla být co nejlehčí.

Utažení brusle může být zajištěno buď přezkami, nebo tkaničkou.
Přezky představují rychlejší a pohodlnější způsob utažení, opakovaným používáním se však snadněji opotřebovávají. Výhodou tkaniček je jejich větší odolnost proti poškození a opotřebování a také větší síla utažení brusle, které se dá lépe přizpůsobit individuálním požadavkům. Utažení brusle však trvá déle než v případě použití přezek. Vyrábějí se i brusle, které oba způsoby utažení kombinují.

Rám brusle

Jízdní vlastnosti brusle jsou v neposlední řadě dány typem rámu. Rám slouží k vzájemnému upevnění koleček a boty.

Rámy kratší délky umožňují rychlou změnu směru jízdy, jsou součástí konstrukce např. agessive typu bruslí. Naopak delší rámy napomáhají udržení přímého směru jízdy. S dlouhými rámi se setkáváme např. u speedskating modelů bruslí.

Nejčastější tvarovou variantou jsou rovné rámy, kde všechna kolečka jsou stejného tvaru a velikosti a dotýkají se povrchu v rovině.
Prohnuté rámy se využívají např. u bruslí určených pro inline hokej. Umožní ovlivnění počtu koleček, který bude v kontaktu s povrchem, pomocí náklonu, což zajistí lepší manévrovatelnost.

Pro konstrukci rámu se nejčastěji používají plasty, hliník či dřevo (např. bambus). Plastové rámy se vyznačují lehkostí a také lépe tlumí přenášené vibrace. Hliníkové rámy jsou tužší a pevnější, mají delší životnost, jsou dražší a ve srovnání s plasty hůře tlumí vibrace. Nejlépe pohlcují vibrace rámy dřevěné.

 

Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Výprodej

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.