Současný trh nabízí mnoho modelů dalekohledů různé kvality. V následujícím článku uvedeme několik základních informací, jak vybrat dalekohled, aby co nejlépe vyhovoval vašim očekáváním.
Výběr dalekohledu je předně ovlivněn účelem, k jakému jej chcete používat.
Typy dalekohledů
Dalekohledy můžeme rozlišit na monokulární a binokulární podle toho, zda umožňují pozorovat jedním nebo oběma očima.
Výhodou monokulárních dalekohledů, tedy dalekohledů s jedním optickým kanálem, je obecně jejich větší kompaktnost a zpravidla i nižší pořizovací cena při větším zvětšení. Vhodné jsou i tehdy, chcete-li přes dalekohled fotit na digitální fotoaparát.
Podle účelu lze dalekohledy rozdělit na kompaktní, turistické, myslivecké, námořní, astronomické a divadelní.
Kompaktní (též kapesní) dalekohledy se vyznačují malými rozměry a jsou tedy snadno přenosné. Kompaktní dalekohledy mají zpravidla velké zorné pole, ale menší světelný výkon.
Turistické dalekohledy jsou určené k pozorování přírody, sportu aj., mívají také velké zorné pole a dobrou stabilitu obrazu.
Myslivecké dalekohledy patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším typům, neboť je lze použít ve většině situací, též za zhoršených světelných podmínek či v noci.
Námořní dalekohledy jsou uzpůsobeny tak, aby poskytovaly kvalitní obraz i při špatných povětrnostních podmínkách (déšť, mlha…).
Tyto dalekohledy jsou opatřeny vodotěsnou konstrukcí a jsou plněny dusíkem z důvodu prevence zamlžení.
Žádané jsou rovněž dalekohledy hvězdářské (též astronomické). Kvalita pozorování hvězdářským dalekohledem je dána jednak průměrem objektivu a úrovní optiky, ale rovněž vlastnostmi oka pozorovatele, počasím a v neposlední řadě pozorovacím stanovištěm.
Mimo jiné je tedy jedním z doporučení, jak vybrat hvězdářský dalekohled, uvážit, zda budete pozorovat spíše ve městech či v místech s menším světelným znečištěním. Důležitým faktorem ovlivňujícím výběr hvězdářského dalekohledu jsou i zkušenosti uživatele.
Volba dalekohledu je také dána tím, jaké objekty chcete pozorovat. Další radou, jak vybrat astronomický dalekohled správně, je rozmyslet se, zda budete dalekohled užívat výhradně k pozorování nebo budete chtít jeho prostřednictvím také pořizovat fotografie.
Zohlednit je rovněž třeba skutečnost, zda potřebujete dalekohled přenášet v ruce či máte možnost vozit jej autem apod.
Specifickou kategorií jsou divadelní dalekohledy určené k lepšímu pozorování představení.
Základní parametry dalekohledů
Podle typu optiky rozlišujeme dalekohledy na čočkové, zrcadlové a kombinované.
Čočkové dalekohledy se též označují jako refraktory, zrcadlové pak jako reflektory.
K nejdůležitějším parametrům dalekohledů patří zvětšení a zisk světla, dále se zajímejte o zorný úhel, průměr objektivu a výstupní pupilu.