Druhy a typy bazénů
Zahradní bazény můžeme rozdělit podle způsobu zasazení do terénu na tři základní skupiny, a to na:
- zapuštěné bazény
- polozapuštěné bazény
- nadzemní bazény
Každá z uvedených skupin zahrnuje několik podtypů a variant bazénů lišících se materiálem, technologií, tvarem, velikostí aj.
V následujícím textu zmíníme vlastnosti a charakteristiky bazénů všech tří skupin, jejichž znalost je důležitá pro správný výběr bazénu, a pokusíme se shrnout několik rad, jak vybrat bazén tak, aby co nejlépe vyhovoval našim požadavkům a možnostem.
1) Zapuštěné bazény
Zapuštěné (celozapuštěné, zápustné) bazény mohou být určené pro venkovní užití, ale lze je též instalovat např. do zimních zahrad jako tzv. interiérové bazény.
Hlavní výhodou zapuštěných bazénů je skutečnost, že pohledově nenarušují prostor a obecně lze říci, že jsou esteticky atraktivnější a lze je lépe sladit s celkovou architektonikou zahrady.
Zapuštěné bazény lze také snadněji zastřešit, což předpokládá možnost jejich celoročního použití. Do zapuštěných bazénů lze též vestavět protiproud.
Nevýhodu vestavěných bazénů může představovat jejich nemobilnost, tyto bazény již vytvářejí nedílnou trvalou součást prostoru. Údržba a výměna vody zapuštěných bazénů je obvykle komplikovanější. Nevýhodou je i jejich vyšší cena.
Při pořizování zapuštěného bazénu je také dobré uvážit fakt, že zajištění jejich bezpečnosti (pádu do bazénu apod.) je oproti nadzemním variantám poměrně obtížnější.
Zapuštěné bazény mohou být konstruovány různým způsobem, v závislosti na použitém materiálu rozlišujeme bazény betonové, foliové, laminátové a plastové, plechové a různé kombinace materiálů.
Betonové bazény jsou tvořeny železobetonovou vanou. Vnitřní povrch pak může být řešen fólií či obložen keramikou, eventuelně mozaikou.
Výhodou betonových bazénů je jejich dlouhá životnost a pevnost, betonové bazény jsou dobře odolné vůči mechanické námaze a chemickým vlivům vody.
Tento typ bazénů také oproti jiným typům umožňuje velkou variabilitu barevných odstínů a dokonalé sladění bazénu s okolním prostředím.
Rovněž tvar betonových bazénů lze přizpůsobit přáním zákazníka, stejně jako sklon dna aj.
Nevýhoda může spočívat v delší době potřebné na vystavění bazénu a ve vyšších nákladech.
Fóliové bazény mají základ ve speciální silné hydroizolační fólii, která plní současně estetickou funkci. (Dno a stěny bazénu jsou zpravidla železobetonové konstrukce.)
Folie znamená možnost vytvoření téměř jakéhokoliv tvaru bazénu. Životnost fólií je dlouhá, kvalitní fólie jsou dobře odolné vůči UV záření, účinkům chemicky upravené vody, hnilobě a plísním a odpuzuje mikroorganismy.
Montáž foliových bazénů je ve srovnání s čistě betonovou variantou značně rychlejší a snadnější, rovněž oprava je při porušení fólie poměrně snadná a nevyžaduje vypuštění celého bazénu.
Odolnost vůči mechanické námaze je však u těchto bazénu menší, také výběr barev a vzorů fólie je užší než v případě volby keramického obkladu.
Cenově jsou ale oproti předchozím tyto bazény příznivější.
Laminátové bazény (bazény s laminátovou vložkou, sklolaminátové bazény) jsou konstruovány z laminátové skořepiny a z obetonované části.
Tyto typy bazénů mají rovněž rychlou a poměrně jednoduchou montáž, výhodou je i jejich snadná údržba, a to díky hladkému povrchu sklolaminátu.
Laminát má poměrně dobrou mechanickou odolnost a odolnost vůči chemikáliím užívaným k úpravám bazénové vody, je stabilní i s ohledem na široké teplotní rozmezí.
Výběr tvarů a barev je však v této kategorii omezený a celkový vzhled bazénů je spíše na nižší úrovni.
Z pohledu financí patří laminátové bazény k těm levnějším.
Plastové bazény se sestávají z plastové vany, která musí být opět obetonována. Montáž plastových bazénů je velmi rychlá a snadná.
Nabídka tvarů je poměrně široká, výběr barevných odstínů je však omezený a celkový vzhled bazénu dosahuje zpravidla nižší úrovně.
Plast zde však patří k nejlevnějším materiálům.
Plechové bazény jsou vyráběny z plechu opatřeného povrchovými antikorozními úpravami. Tyto bazény jsou v nabídce tvarů omezené, stavba je poměrně snadná a cena dostupná.
2) Polozapuštěné bazény
Polozapuštěné bazény představují jakýsi kompromis mezi bazény zapuštěnými a nadzemními. V zemi je v tomto případě zapuštěna jen část bazénu.
Polozapuštěný bazén se usadí na základ trochu větší než je průměr zvoleného bazénu a obsype se betonem.
Polozapuštěné bazény se hodí např. do kopcovitého terénu.
Rovněž z finančního hlediska se tyto bazény pohybují mezi cenami celozapuštěných a nadzemních bazénů.
3) Nadzemní bazény
Nadzemní bazény jsou podstatně levnější variantou bazénů, jejich montáž je obvykle nenáročná. Výhodou je také fakt, že postavení bazénu nevyžaduje na rozdíl od bazénů zapuštěných předchozí rozsáhlé terénní úpravy.
Pro postavení nadzemního bazénu je však nutné mít k dispozici vodorovnou plochu zbavenou travních drnů.
Předností těchto bazénů je jejich mobilita, nemusí tedy do budoucna tvořit trvalou součást zahrady, což je vhodné např. tehdy, pořizujete-li bazén pro děti a předpokládáte jen jeho přechodné užití.
Z pohledu zabezpečení bazénu proti pádu dětí do vody jsou nadzemní bazény lepší variantou. Pokud chcete bazén na zimní období skládat, je nutné počítat s úložným prostorem.
Nadzemní bazény jsou vyráběny z různých materiálů, setkat se můžete s bazény nafukovacími, plastovými, foliovými s kovovou nosnou konstrukcí či samonosné.
Nafukovací bazény patří k nejlevnějším verzím bazénů vůbec.
Výhodou je jejich snadná instalace. Další předností těchto bazénů je velká bezpečnost, neboť nafukovací bazén nemá ostré hrany, o které by bylo možné se poranit. V tomto ohledu tedy představují dětské nafukovací bazény nejvhodnější verzi bazénu pro nejmenší děti.
Údržba nafukovacích bazénů je poměrně jednoduchá. Nevýhodou je menší výběr tvarů nafukovacích bazénů a omezená velikost. Celková stabilita nafukovacích bazénů je samozřejmě horší.
Pro delší plavání jsou tyto bazény nevhodné.
Životnost nafukovacích bazénů není trvalá, avšak při správné péči mohou tyto bazény sloužit mnoho let.
Plastové nadzemní bazény jsou rovněž oblíbeným typem bazénů.
Montáž těchto bazénů je rovněž snadná a cenově jsou tyto bazény dostupné.
Plastové bazény jsou ve srovnání s předchozími mechanicky odolnější. Plastové bazény mohou být opatřeny dřevěným dekorem.
Foliové nadzemní bazény mají v první verzi stěny vyrobené z plechu s povrchovou antikorozivní úpravou a vnitřní folií z měkkého PVC.
Foliové nadzemní bazény jsou ve srovnání s nafukovacími kvalitnější a odolnější, i zde je však nutné dbát opatrnosti na mechanické poškození.
V případě poškození fólie je možné tuto celou vyměnit.
Druhou variantou jsou volně stojící bazény bez kovové konstrukce, u nichž je vrchní část tvořena nafukovacím kruhem, který se zvedá s postupující hladinou vody.
Stavba foliových nadzemních bazénů trvá o něco déle, tyto bazény však není nutné po zóně bourat, postačí je zabezpečit na zimu.
Kritéria ovlivňující výběr bazénů
1) Při rozhodování, jaký bazén koupit, je určující zejména účel bazénu a počet osob, které ho budou najednou využívat. Zásadní je také zvážit přibližnou četnost jeho užívání a zejména skutečnost, zda chcete bazén používat jen přechodně (např. bazén pro děti) nebo pořizujete bazén na trvalo.
2) Rovněž je důležité uvážit, chcete-li bazén využívat pouze sezónně či i v zimním období. V souvislosti s tímto je nutné rozmyslet si, zda budete bazén chtít zastřešit, popř. budete-li bazén na zimu skládat, chcete-li do bazénu začlenit některý ze systémů ohřevu vody apod.
3) Je dobré také zamyslet se nad tím, budete-li k bazénu pořizovat nějaké příslušenství, např. protiproud apod. a tomuto faktu uzpůsobit výběr typu bazénu.
4) Nezanedbatelnou skutečností jsou samozřejmě podmínky terénu, který máte k dispozici. Nezapomeňte, že k instalaci zapuštěného bazénu je nutná těžká technika, která se musí na příslušné místo někudy dostat.
5) Uvážit je třeba tvar, velikost a barvu bazénu nejlépe tak, aby bazén nenarušoval okolí zahrady. Zapřemýšlejte rovněž, potřebujete-li pořídit bazén atypického tvaru či si vyberete z klasických tvarů a velikostí bazénů.
6) V neposlední řadě rozvažte Vaše finanční možnosti. Nezapomeňte, že vlastní stavba nepředstavuje konečné náklady, ale k bazénu je třeba pořídit i další nezbytné doplňky.
7) Při koupi bazénu je samozřejmě také nutné rozhodnout se pro určitého prodejce. Je dobré věnovat pozornost tomu, jak dlouho je daný prodejce na trhu a jaké má reference. U většiny prodejců si lze nechat předvést jejich již zhotovené bazény. Vhodné je také posoudit délku záruk a informovat se, zda se záruka vztahuje jen na samotný bazén či též na jeho příslušenství. Rovněž si zjistěte, jaké náklady zahrnuje konečná cena (např. doprava, doplňky a příslušenství, eventuelně projektová dokumentace apod.).
Závěrem
Současná doba je charakteristická velkou oblíbeností bazénů a s ohledem na tuto skutečnost se také nabídka zahradních bazénů stále rozšiřuje.
Při dostatečném uvážení Vašich možností a požadavků by tedy pořízení bazénu, který bude vyhovovat Vašim představám a očekáváním, nemělo představovat velký problém.