Jak vybrat stan, jak vybírat a jaký stan si koupit, typy a druhy stanů

Nabídka stanů se neustále rozšiřuje tak, aby si každý zákazník mohl pořídit takový stan, který bude v co možná největší možné míře vyhovovat právě jeho požadavkům.
Existuje mnoho užitečných rad, jak vybírat stan, níže shrneme několik důležitých parametrů, na které byste se při koupi stanu měli informovat.

Druhy stanů

O tom, jaký si koupit stan, rozhoduje předně účel, k jakému ho budete užívat. V zásadě můžeme rozlišit dva druhy stanů, a to stany rodinné (obytné, campingové) a stany turistické.
U
rodinných stanů se předpokládá, že budou stát po delší dobu na jednom místě, kam je převezete některým dopravním prostředkem. Zde tedy není přespříliš důležitá hmotnost stanu, ale spíše celkový komfort, jaký vám tento stan poskytne.
Oproti tomu u
stanů turistického typu se předpokládá, že je budete stavět, bourat a přenášet častěji, navíc vlastní silou, proto se zde klade důraz na celkovou hmotnost stanu a co nejjednodušší stavění.
Do náročných podmínek (např. vysokohorská turistika) jsou pak určeny stany expediční, u nichž je mimo jiné požadavek na co největší stabilitu stanu.

Podle tvaru můžeme stany rozlišit na klasická "áčka", kopule, geodetické stany (též geodety) a tunely.
Klasická "áčka" se dnes již příliš nevyrábějí, neboť jejich vnitřní prostor je ve srovnání s dalšími třemi jmenovanými typy stanů hůře využitelný, rovněž odolnost vůči větru je u stanů tvaru A horší.
K nejrozšířenějším stanům patří kopule a tunely.
Geodetické stany mají z výše uvedených nejstabilnější konstrukci, jejich princip spočívá v tom, že se nosné pruty kříží v několika bodech, nejjednodušší je konstrukce ze tří prutů křížených ve třech bodech, dále je rozšířena konstrukce ze čtyř prutů, které se kříží až v sedmi bodech. Obecně můžeme říci, že čím větší počet křížení, tím větší stabilita.
Některé stany jsou navíc samonosné, to znamená, že je lze postavit díky prutové konstrukci i bez použití kolíků. Vyrábějí se rovněž stany kombinované (např. kopule s tunelovými ložnicemi).
Vnitřní prostor zřejmě nejlépe využívají stany tvaru tunelu.

Dále je dobré informovat se na řešení vchodu a úložných prostor.
Na trhu jsou dostupné jak stany s jedním vchodem, tak vícevchodové. Dva vchody jsou u stanů pro více osob značně praktické, navíc umožní vytvoření průvanu pro dokonalé vyvětrání stanu.
Výhodné je rovněž to, je-li vchod zakrytý, vznikají tak jednak další úložné prostory (mj. zde lze odložit mokré věci, boty apod., případně zde lze opatrně vařit), jednak krytý vchod předpokládá možnost odvětrání stanu i za deštivého počasí.
Běžnou součástí vchodů již dnes bývají moskytiéry. Poptejte se i na další možnosti odvětrání stanu.

Velikost stanu bývá charakterizována tím, pro kolik osob je stan určen.
Pořídit lze jak stany jednomístné, tak vícemístné. Výška stanu nám určí, zda bude možné ve stanu pouze ležet, případně klečet či se i postavit.
Hmotnost stanu je značně variabilní, horních hranic hmotnosti je dosahováno u obytných, campingových stanů, rovněž hmotnost expedičních stanů bývá spíše vyšší.
Průměrná hmotnost turistických stanů se pohybuje mezi dvěma a třemi kilogramy, záleží samozřejmě na typu, velikosti a použitých materiálů.

Další důležitou informací je skutečnost, zda jde o stan jednoplášťový či dvouplášťový.
Jednoplášťové stany patří obecně k velmi levným stanům, lze je doporučit například pro přespání na zahradě, pro turistiku však vhodné nejsou. Pokud již pořizujete jednoplášťový stan, doporučuje se zakoupit stan tvaru kopule, který je ve srovnání s jednoplášťovým stanem tvaru A odolnější.
Kvalitnější jsou stany dvouplášťové, které se sestávají z ložnice a z tropika, tento systém omezuje kondenzaci vodních par uvnitř stanu.
Ložnice (vnitřní stan) je vyrobena z prodyšného materiálu, aby se vlhkost vzniklá uvnitř stanu vysrážela až na tropiko (vnější stan). V prostoru mezi ložnicí a tropikem cirkuluje vzduch, což umožňuje vysoušení stanu.
Dvouplášťové stany lze stavět dvěma způsoby. U některých typů se začíná postavením vnitřního stanu, přes který se následně přetáhne tropiko.
Druhou možností je zavěšení vnitřního stanu na předem postavené tropiko. Druhý způsob stavění je výhodnější v tom, že lze postavit i pouze tropiko, navíc za nepřízně počasí nedojde k přílišnému promoknutí vnitřního stanu, který se podsune až pod nepromokavé tropiko. Stany využívající první popsaný způsob jsou však levnější.

V neposlední řadě je dobré všimnout si řešení švů.
Ideální je, jsou-li švy stanu přelepeny nepromokavou páskou. Jsou však i jiné poměrně kvalitní způsoby zabezpečení švů.

Neopomenutelným parametrem je také hodnota vodní sloupce, která vyjadřuje schopnost materiálu odolávat tlaku vody, udává se zpravidla v mm.
Čím je hodnota vodního sloupce vyšší, tím je daný materiál odolnější.
Pro "běžné" užití se obvykle doporučuje hodnota vodního sloupce min. 1000 – 1500 mm, pro deštivější podmínky 2000 – 3000 mm, expediční stany mají vodní sloupec až 7000 mm.
Materiál pro výrobu podlážky stanu by měl dosahovat ještě vyšších hodnot. Všimněte si také materiálu, který byl použitý na konstrukci stanu, většinou se používá dural či laminát.
Dural je lehčí, ale dražší.
V neposlední řadě hraje roli i barva stanu. Výrazné barvy usnadní nalezení stanu např. v kempech apod.

Nabídka stanů je v současné době široká, je však poněkud těžké se zorientovat v nabídkách prodejců a zvolit ten správný stan, který bude splňovat vaše požadavky a zároveň jeho pořizovací hodnota nebyla vyšší vašim potřebám.

Připravili jsme pro vás nabídku kvalitních stanů, které mají vodní sloupec od 3000 mm a jsou všechny dvouplášťové. Díky spolupráci s výrobci nabízíme tyto stany za zvýhodněné ceny.

Aktuální nabídka: campingové a rodinné stany >>
                             turistické a expediční stany >>
                             výprodej stanů >>                  

                     

Stany pro 1-2 osoby >>    Stany pro 2-3 osoby >>    Stany pro 4 osoby >>    Stany pro 5 osob  >>                                                    Stany pro 6 a více osob >>


 

Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 2500,-

NEJNIŽŠÍ CENY
díky odběru přímo od výrobců a dovozců.
Outlet výprodeje.
KAMENNÁ PRODEJNA.
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi.
Nákup bez registrace.
Kvalitní a vyzkoušený sortiment.
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >>
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Kompletní sortiment obchodu SPORT-MB.cz Mladá Boleslav:

 

 OUTDOOR  CAMPING
 BATOHY A BATŮŽKY    CESTOVNÍ ZAVAZADLA       GRILY                NOŽE                    
 Rodinné i turistické stany 
 Campingový nábytek
 Městské batohy
 Cestovní kufry na kolečkách
 Plynové grily
 Zavírací nože
 Letní i celoroční spací pytle
 Topidla a zářiče
 Sportovní batohy
 Cestovní tašky na kolečkách
 Grily na uhlí  Nože s čepelí
 Samonafukovací karimatky
 Turistické a stolní vařiče
 Inline batohy
 Pevné skořepinové kufry
 RBS grily
 Multifunkční nože
 Turistické batohy a krosny
 Mobilní lednice a chlazení
 Dětské batohy
 Textilní a látkové kufry
 Lávové grily
 Lovecké nože
 Stanové přístřešky
 Mobilní a chemické toalety
 Cyklistické batohy
 Příruční malé kufry do letadla
 Kontaktní grily
 Švýcarské nože

    

 

 INLINE BRUSLE               LEDNÍ BRUSLE           KOLOBĚŽKY        TRAMPOLÍNY             BAZÉNY                            ČLUNY A LODĚ                    
 Pánské kolečkové brusle
 Pánské lední brusle
 Skládací koloběžky  Malé dětské trampolíny  Nadzemní bazény  Nafukovací čluny
 Dámské kolečkové brusle
 Dámské lední brusle
 Dětské koloběžky  Trampolíny se sítí  Nafukovací bazény  Nafukovací lodě, kajaky
 Dětské kolečkové brusle
 Dětské lední brusle
 Koloběžky pro dospělé      
 Fitness trampolíny  Dětské bazény  Rybářské čluny
 Nastavitelné rostoucí brusle        
 Nastavitelné rostoucí brusle        
 Freestyle koloběžky  Obdélníkové trampolíny    
 Prstencové bazény   
 Rekreační lodě
 Helmy a chrániče na brusle
 Brusle na lední hokej
 Silniční koloběžky  Venkovní trampolíny  Kruhové bazény  Rekreační čluny
           
           

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.