Jak vybrat termoprádlo, jaké funkční termo prádlo si koupit, správný výběr termoprádla

Thermoprádlo, též funkční prádlo, je speciální druh oblečení, který se vyznačuje schopností účinně odvádět vlhkost od těla a tím výrazně zlepšovat mikroklima pokožky. Díky této vlastnosti je termo prádlo vhodné pro sportovní činnosti, ale lze ho doporučit i pro běžné nošení.
V následujícím textu si popíšeme, jak termoprádlo funguje, a uvedeme si několik rad, jak vybrat termoprádlo.

Struktura a funkce termoprádla

Princip funkce termoprádla spočívá v odvádění vlhkosti (potu) od pokožky na druhou stranu pleteniny. Vlhkost následně prostupuje přes další vrstvy oblečení a odpařuje se. Hovoří se tzv. o principu knotového efektu.
Pokud ostatní vrstvy oblečení rovněž dokážou kvalitně transportovat vlhkost, spodní vrstva přiléhající na pokožku by měla rychle schnout, nestudit a umožnit dobrou termoregulaci organismu (chránit před podchlazením, resp. přehřátím).

Uvedený efekt termoprádla je určen konstrukcí jeho vláken, která díky speciálnímu tvaru a povrchové úpravě brání absorpci vlhkosti do vlákna a transportují vlhkost směrem do vnějších vrstev.
Na výrobu termoprádla se nejčastěji používá polypropylen (POP) nebo polyester (PES), dále se můžete setkat s polyuretanem, polyamidy aj. Tyto materiály se nejčastěji kombinují s bavlnou, vlnou, viskózním hedvábím či elastomerem.
Polypropylen i polyester představují rychleschnoucí syntetická vlákna, která absorbují jen minimální množství vlhkosti.

Kromě materiálu se jednotlivá termoprádla mohou lišit vazbou vláken v pletenině.
Dále se konečný výrobek odlišuje schopností tepelné izolace a rychlostí odvodu potu.
Je proto třeba uvážit, k jakému účelu budete termoprádlo nejčastěji užívat, v jakém teplotním rozmezí se budete převážně pohybovat apod.

Další možnosti a zvláštnosti některých druhů termoprádla

Některé speciální typy termoprádla mohou být navíc doplněny např. nanočásticemi stříbra, které obohacují prádlo o lepší antibakteriální vlastnosti.
Jiné druhy termo prádla mohou obsahovat speciální vlákna pro navýšení chladivého efektu apod. Sama polypropylenová vlákna by měla být antialergická, dobře snášenlivá s lidskou pokožkou a inertní vůči plísním a bakteriím.

Taktéž lze zakoupit termo prádlo se speciální technologií redukce zápachu (např. prádlo vyrobené z tzv. merino vlny z vyšlechtěných ovcí, které dokáže chemicky vázat a neutralizovat pot.
Vlněné vlákno se skládá ze dvou spirálovitě spojených polovin, vnějšek je tvořen pletivem ze šupin, což zakládá samočistící schopnost vlákna. Vlněné prádlo je ve srovnání se syntetickými variantami mnohem prodyšnější.
Dále výrobci uvádí, že merino vlna má vyšší práh hořlavosti než syntetické materiály, povrch vlny je vodoodpudivý. Merino vlna dokáže pohltit poměrně velké množství vlhkosti, aniž by byla na dotek výrazně mokrá a studila.
Rovněž se udává, že merino vlna má přirozený UV faktor. Oblečení z merina dokáže lépe udržet konstantní tělesnou teplotu než syntetické materiály.
Nevýhodou je samozřejmě vyšší cena výrobku.

Další zvláštností je tzv. seamless, čili bezešvé termoprádlo.
Pro dokonalou schopnost přizpůsobení se postavě se též označuje jako druhá kůže. Bezešvé spodní termoprádlo je zárukou většího komfortu.

Někteří výrobci také nabízejí tzv. termorpádlo duo, které je možné nosit oboustranně, tedy lícem i rubem navrch, přičemž změna strany znamená změnu termoizolačních vlastností materiálu.

Jak vybrat termoprádlo

Pří výběru pro vás vhodného termoprádla byste měli v první řadě uvážit, jakou vrstvu funkčního prádla sháníte a na jakou aktivitu ho budete převážně potřebovat, v jakém teplotním rozmezí jej budete užívat a jaký bude přibližně váš energeticky výdej.
Existují i řady tzv. univerzálního termoprádla, které představují jakýsi kompromis možných vlastností vláken. Víte-li však přesně, do jaké situace prádlo pořizujete, vyplatí se uzpůsobit tomu jeho vlastnosti.
Např. termoprádlo ze 100% polyesteru je vhodné do horkého počasí, avšak v zimě příliš nezahřeje.

Kromě vlastního materiálu je dobré také všimnout si hmotnosti výrobku, zejména tehdy, kupujete-li prádlo na horolezectví, trekking a jiné aktivity, kde je hmotnost jedním z rozhodujících faktorů.

Uvažte, zda se vám vyplatí investovat do nadstandardních vlastností, které některé materiály nabízejí – např. redukce zápachu, antibakteriální účinek, chladivý efekt aj. (viz výše).

Funkční prádlo byste měli pořizovat s ohledem na to, z jakého materiálu jsou další vrstvy oblečení, které budete nosit společně, zejména jedná-li se o materiály přírodní či syntetické.

Nezanedbatelným faktorem je také senzorický vjem materiálu, termoprádlo by mělo být příjemné na tělo a pro zachování jeho ideálních vlastností je důležité, aby si velikostně odpovídalo s postavou.

Rovněž je potřeba se rozhodnout, jakou značku funkčního prádla zvolíte. V současné době je na trhu k dispozici termoprádlo mnoha výrobců. Volit můžete podle vlastní zkušenosti, doporučení známých či referencí uživatelů na internetu.
Určitou zárukou kvality je spolehnout se na osvědčené značky doporučované např. sportovci apod.

V neposlední řadě je třeba vybírat termoprádlo s ohledem na estetický dojem. Při koupi si také všimněte trvanlivosti termoprádla.

Výběr je také třeba usměrnit podle finančního limitu, který jste si pro nákup prádla stanovili. Ceny termoprádla se v závislosti na druhu vrstvy pohybují v řádech stovek až tisíců Kč. Kvalitní výrobek vám však při dobrém zacházení může sloužit i roky.

Zásady užívání funkčního prádla - vrstvení

Obecně se rozlišují tři základní vrstvy funkčního prádla.
První vrstvu představuje oblečení přiléhající přímo na tělo, tedy spodní prádlo, ponožky a trika. U tohoto prádla se zaměřte na pohodlné nošení – ideální jsou ploché švy či bezešvé (seamless) oblečení.
Druhou vrstvou pak rozumíme oblečení, které udržuje správnou tělesnou teplotu a současně dobře propouští vlhkost. Řadíme sem různé roláky, mikiny aj.
Cílem třetí vrstvy je pak udržení tělesného tepla, i tato vrstva však může dále podporovat odvádění tělesné vlhkosti.
Patří sem např. bundy s ochranou proti větru aj.

Některé moderní materiály však zastanou funkci několika vrstev najednou.

Závěrem

Správné užívání termoprádla, zejm. dodržování zásad vrstvení, je základním předpokladem jeho správné funkce, neboť chybně zvolená vrstva může zcela narušit systém odvádění vlhkosti a tím podstatu efektu termoprádla.Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.