Zimní dětské sáňky, dřevěné saně, kovové saně, plastové sáňky, nafukovací saně a boby

Boby a saně patří v moderní společnosti především k prostředníkům zimní zábavy i profesionálního sportu.
S původním dopravním účelem saní se tak dnes setkáváme již jen v některých oblastech světa. Výhoda těchto zimních dopravních prostředků při pohybu po sněhu spočívá ve větší styčné ploše saní a podkladu, proto se do sněhu zabořují méně než kolová vozidla.

Saně a boby pracují na principu klouzavého pohybu po sněhu. Klasické sáně se sestávají ze dvou sanic a nástavby, která je umístěná mezi nimi. Pohon saní pak může být několikerý. K nejstarším využívaným pohonům patří samozřejmě síla lidská a síla gravitační. Později byla zapojena síla zvířecí, a to podle zeměpisných šířek nejčastěji koňská, neméně obvyklá byla a dosud je síla tažných psů, popřípadě i sobů. V moderní společnosti se používají i motorové saně.

Historie sáňkování

Sáňkování a jemu příbuzné bobování patří rovněž k již tradičním sportovním disciplínám, které se také staly součástí olympijských her.
Konstrukčně se samozřejmě dětské sáňky a sáně určené pro sáňkařský sport značně liší.
Jeden z rozdílů spočívá mj. v tom, že dětské saně využívají jako podklad pro jízdu sníh, zatímco sáňkařské závody se odehrávají na speciálních ledových drahách.
Vůbec první mezinárodní sáňkařské závody se konaly v roce 1883 ve švýcarském Klosteru, v témže roce a v téže zemi byl také založen první klub vyznavačů sáňkařského sportu. Z roku 1895 pocházejí záznamy o prvním sáňkařském závodu u nás. Místem konání byla horská silnice do Bílého Potoka ve Smědavě v Jizerských horách. V roce 1909 byla díky přičinění Adolfa Hoffmanna otevřena první sáňkařská dráha na našem území. Vystavena byla na hoře Ještěd v libereckém kraji a její délka činila tři kilometry. Roku 1914 se zde uskutečnilo první sáňkařské mistrovství Evropy. V současné době je však ještědská sáňkařská dráha nefunkční.

V České republice jsou ale dnes podle zdrojů Českomoravské sáňkařské asociace k dispozici tři jiné profesionální sáňkařské dráhy.
Jedna z nich se nachází ve Smržovce a je určena jak pro zimní, tak pro letní období. Dráha ve Smržovce je betonová nadzemní s přírodním ledem.
Druhá je umístěna v Klášterci nad Ohří, která je rovněž nadzemní betonová, vhodná pouze pro letní období.
Poslední se rozkládá na území Starých Hamrů a nachází uplatnění pouze v čase zimním. Vedle profesionálních drah u nás existují i dráhy veřejné, uzpůsobené ke klasickému rekreačnímu sáňkování.
Nacházejí se v areálech různých snow-parků a jsou určené pro sáňkování, nebo bobování, popřípadě se dnes stavějí i dráhy pro obojí užití.
Jedna z největších drah v České republice je již řadu let provozována ve Špindlerově Mlýně. Délka tratě činí necelé čtyři kilometry, její začátek se nachází na Špindlerově Boudě-Malý Šišák a vede až do Dívčích Lávek u Bílého Labe.

Konstrukční materiály a typy saní jsou velice různorodé.
Zcela specifické jsou saně závodní, které jsou vždy vyráběny a přizpůsobovány každému závodníkovi na míru ve smyslu parametrů výšky, délky apod.
Důležitou roli hrají především skluznice neboli kování. Skluznice se rovněž upravují (brousí, tupí apod.), a to podle zdatnosti a zkušeností konkrétního jezdce. Profesionální závodníci mají zpravidla k dispozici několikero kování, neboť každé je vhodné pro jiné podmínky.

I malá změna charakteru sněhu je pro výběr skluznice významná. Zatímco cena závodních saní se pohybuje v desítkách i stovkách tisíců, levné saně a boby určené na obyčejný kopec se dají pořídit již od několika stovek korun, záleží samozřejmě na materiálu, výrobci a obchodu, který prodej sáněk zprostředkovává, za nejlevnější ceny nabízí samozřejmě boby a sáňky bazar.
Mezi materiálově nejdražší nové zboží tohoto druhu patří dřevěné sáňky. Jejich cena se zpravidla mírně převyšuje tisíc korun. Dřevěné saně se vyrábějí v tradičním i moderním stylu. Vzájemně se liší zejména úpravu své přední části (tj. „řidítek“) a délkou sedáku.
Oblíbené jsou rovněž kovové sáňky, zejména díky své nižší ceně. Při jejich koupi je však nutné uvážit, že kovové saně mají oproti dřevěným zpravidla mnohem menší životnost, neboť snadněji podléhají zubu času.
Taktéž jejich sanice bývají užší, tudíž je jejich stabilita ve srovnání s dřevěnými saněmi menší.
V neposlední řadě se dnes hojně vyrábějí plastové saně. Plastové sáňky patří mezi nejlevnější zboží tohoto druhu a jsou poměrně stabilní.
Jejich životnost je dlouhodobá, avšak oproti dřevěným saním jsou náchylnější k mechanickému poškození. Novinkou dnešní doby jsou i nafukovací sáňky. Nafukovací saně jsou v podstatě tuhou matrací ve tvaru šipky a jsou vhodné zejména pro milovníky adrenalinové zábavy.Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 2500,-

NEJNIŽŠÍ CENY
díky odběru přímo od výrobců a dovozců.
Outlet výprodeje.
KAMENNÁ PRODEJNA.
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi.
Nákup bez registrace.
Kvalitní a vyzkoušený sortiment.
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >>
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Kompletní sortiment obchodu SPORT-MB.cz Mladá Boleslav:

 

 OUTDOOR  CAMPING
 BATOHY A BATŮŽKY    CESTOVNÍ ZAVAZADLA       GRILY                NOŽE                    
 Rodinné i turistické stany 
 Campingový nábytek
 Městské batohy
 Cestovní kufry na kolečkách
 Plynové grily
 Zavírací nože
 Letní i celoroční spací pytle
 Topidla a zářiče
 Sportovní batohy
 Cestovní tašky na kolečkách
 Grily na uhlí  Nože s čepelí
 Samonafukovací karimatky
 Turistické a stolní vařiče
 Inline batohy
 Pevné skořepinové kufry
 RBS grily
 Multifunkční nože
 Turistické batohy a krosny
 Mobilní lednice a chlazení
 Dětské batohy
 Textilní a látkové kufry
 Lávové grily
 Lovecké nože
 Stanové přístřešky
 Mobilní a chemické toalety
 Cyklistické batohy
 Příruční malé kufry do letadla
 Kontaktní grily
 Švýcarské nože

    

 

 INLINE BRUSLE               LEDNÍ BRUSLE           KOLOBĚŽKY        TRAMPOLÍNY             BAZÉNY                            ČLUNY A LODĚ                    
 Pánské kolečkové brusle
 Pánské lední brusle
 Skládací koloběžky  Malé dětské trampolíny  Nadzemní bazény  Nafukovací čluny
 Dámské kolečkové brusle
 Dámské lední brusle
 Dětské koloběžky  Trampolíny se sítí  Nafukovací bazény  Nafukovací lodě, kajaky
 Dětské kolečkové brusle
 Dětské lední brusle
 Koloběžky pro dospělé      
 Fitness trampolíny  Dětské bazény  Rybářské čluny
 Nastavitelné rostoucí brusle        
 Nastavitelné rostoucí brusle        
 Freestyle koloběžky  Obdélníkové trampolíny    
 Prstencové bazény   
 Rekreační lodě
 Helmy a chrániče na brusle
 Brusle na lední hokej
 Silniční koloběžky  Venkovní trampolíny  Kruhové bazény  Rekreační čluny
           
           

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.