RC modelem rozumíme dálkově řízené modely (z anglického Remote Control, též Radio Controled).
Jedná se o zmenšené napodobeniny dopravních prostředků (auta, motorky, lodě, letadla, vrtulníky, rakety, ponorky, tanky) jejichž pohyb je ovládán na dálku rádiovým signálem.
Existuje mnoho variant rc modelů od různých výrobců, v následujícím článku uvedeme několik doporučení, na které parametry se při koupi vybraného druhu rc modelu zaměřit.
Druhy rc modelů
Prvním krokem pro správný výběr rc modelu je zvolit, napodobeninu kterého prostředku si chcete pořídit.
Vybírejte i s ohledem na možnosti vašeho okolí, zda máte k dispozici vodní plochy, silnice apod. Dále je třeba uvážit vaše zkušenosti s dálkově řízenými modely. Existují jak modely pro začátečníky, tak pro pokročilé.
Odlišnosti najdeme ve složitosti ovládání, v bytelnosti modelu, dále v typu motoru, ve velikosti modelu aj.
Výběr rc auta
Jedním z důležitých kritérií, jak vybrat rc auto, je rozhodnout se, zda chcete model používat jen pro občasnou zábavu, či s ním máte v plánu závodit. Důležitý je také terén, v němž budete s autem jezdit. Dále je potřeba zvolit mezi elektromotorem a spalovacím motorem.
Každý má samozřejmě své výhody i své nevýhody.
Spalovací motory mají větší výkon. Výhodou spalovacích motorů je i skutečnost, že pro pokračování v jízdě stačí dolít palivo, zatímco nabití akumulátoru vyžaduje delší čas. Ideální je mít akumulátory dva, abyste mohli v případě potřeby jeden používat a jeden nabíjet.
Práce s modely se spalovacím motorem je pro začátečníky obecně složitější. Spalovací motory jsou také hlučnější a charakteristicky zapáchají, což na druhou stranu dodává modelu větší autentičnost.
Ovládání modelů s elektromotory je obecně snadnější, neboť nevyžadují ladění motoru. Elektromotory mají ve srovnání se spalovacími pravidelnější a spolehlivější rozběh.
Nejmodernějším zdrojem energie pro pohon modelů ve třídě elektromotorů jsou lithium-polymerové akumulátory, které vynikají svou nízkou hmotností a vysokou energetickou hustotou, tzn. velikostí uloženého elektrického náboje vztaženého na jednotku hmotnosti.
Dále se můžete setkat s akumulátory niklkadmiovými či niklmetalhydridovými. Sledujte rovněž informace o obsahu balení. Značka RTR znamená Ready To Ride, tedy, že model je již při vyndání z krabice připraven k použití a není třeba již dokupovat další prvky.
Výběr rc letadla
Rovněž rc letadlo je potřeba vybírat s ohledem na vaše zkušenosti.
Modely pro začátečníky bývají vyráběny z odolnějších materiálů a jsou i snáze opravitelné. Pro úplné začátečníky jsou nejvhodnější variantou letadla z pěnových materiálů.
Letadla pro pokročilé mají složitější ovládání a jsou též náročnější na údržbu, bývají vyrobena ze dřeva, z laminátu, nebo též z různých pěnových materiálů. Letadla pro pokročilé je většinou třeba před použitím ještě upravit, proto je třeba sledovat, co všechno je přesně obsahem balení. Modely obsahující v balení vše, co je k provozu potřeba, bývají označovány většinou jako sestavené modely s vysílačkou, případně se setkáte se zkratkou RTF (Ready To Fly).
Zakoupit lze i modely bez vysílačky, bez nabíječky, bez motoru apod., které si dokoupíte dle svého přání zvlášť. Záleží i na tom, máte-li již některé ovládací prvky doma.
Při koupi si také všimněte, jde-li o halový model určený na létání uvnitř budov či o model venkovní.
Obdobně jako rc auta se i rc modely letadel liší typem pohonu, zakoupit lze modely s elektromotorem, spalovacím motorem, elektrodmychadlem či tzv. letadla bezmotorová.
Letadla bývají obvykle dle svého typu členěna na cvičná, tj. určená k výcviku pilotáže, dále lze zakoupit akrobatické modely letadel, vojenské modely, civilní letadla, větroně a kluzáky, které řadíme mezi bezmotorová letadla poháněná větrem, dále samokřídla a delty, tyto letouny mají pouze jedno křídlo.
Podle počtu křídel pak ještě rozlišujeme tzv. jednoplošníky a dvouplošníky, tj. se dvěma páry křídel.
Jednotlivé modely se také liší v rozpětí křídel.
Výběr rc vrtulníku
Rc modely vrtulníků pro začátečníky mají méně funkcí, než modely pro pokročilé. Jejich manévrovací schopnost je z tohoto důvodu omezená, avšak celková ovladatelnost je snazší a stabilita ve vzduchu vyšší.
Začátečníkům jsou doporučovány mikrovrtulníky se dvěma protiběžnými rotory. Jednomotorové modely vyžadují více zkušeností s ovládáním.
Podle uspořádání rotorů rozlišujeme vrtulníky s ocasním rotorem, vrtulníky s protiběžnými (koaxálními) rotory či modely s tandemovým uspořádáním rotorů. Letové vlastnosti jsou také ovlivněny průměrem rotoru. I zde se zajímejte o to, zda je vrtulník určen pro halové létání či pro létání venkovní a v neposlední řadě se informujte o obsahu balení (obdobně jak je uvedeno v odstavci výběr rc letadla).
Výběr rc lodě
Také rc modely lodí jsou nabízeny v mnoha variantách. Pořídit lze vojenské či bitevní lodě, plachetnice, jachty, skútry, rychlostní čluny, remorkéry.
Důležitým parametrem je velikost modelu, kterou vybírejte s ohledem na to, zda chcete model používat v bazénu či na velkých vodních plochách.
Obdobně jako u ostatních rc modelů lze i zde zakoupit jak sestavené modely, tak modely, které je třeba před používáním ještě upravit, a dokoupit k nim další prvky.
Rovněž u rc modelů lodí platí, že začátečníkům jsou doporučeny lodě s elektromotorem. Výkonnější benzínové motory jsou pro náročnější ovládání a údržbu určeny spíše do rukou zkušenějších.
Závěrem
Při výběru rc modelu jakéhokoliv druhu napodobeniny dopravního prostředku se obecně vždy zajímejte o typ pohonu, velikost modelu, použitý materiál a zejména přesný obsah balení, důležitá je také informace o dosahu modelu, tedy z jaké maximální vzdálenosti je možno jej řídit.