Střešní nosiče na kola, lyže, lodě, boxy, jaké vybrat na střechu a na tažné

Pro každého aktivního sportovce, ale i člověka, který rád cestuje, je střešní nosič, autobox nebo další typy držáků, základní výbavou pro převoz kol, lyží, lodí a dalších sportovních i jiných zavazadel.
Střešní boxy a držáky, představují úsporu místa a nové úložné prostory pro cestování. Nemálo lidí se tedy pokládá otázku, jaký nosič a box bude vhodný.
V první řadě by mělo být auto vybaveno podélnými střešními nosiči (tzv. hagusy), připevněnými ke střeše na okrajích, v místech, kde je střecha nejpevnější. Může také zakoupit autobox s integrovaným nosičem či držák na kola nebo jiná úchytná zařízení.
Možností je hodně a každému může vyhovovat něco jiného, proto si zde popíšeme možnosti a varianty, nabízené výrobci.

Hlavní je, si rozmyslet jak často a k čemu je bude potřeba. Je rozdíl mezi převozem kol, lyží nebo snowboardů, v jejich velikosti, zda budu nosiče a boxy často sundávat a v neposlední řadě kolik do toho chci investovat.
 

Střešní nosiče

Na našem trhu si vybíráme ze tří druhů podélníků a to z klasických příčných, magnetických nebo podélných nosičů. Většina prodejců nabízí výběr nosičů podle značky auta i s odbornou montáží, tedy, pokud se jedná o podélné nosiče, které se připevňují přímo na auto. Nejznámějšími výrobci jsou BöHM, Thule, Menabo, HAKR, Neumann a další.

Příčné podélníky (Příčníky) se většinou montují na podélné nosiče "Hagusy", které mohou být i integrované nebo přímo na rámy dveří. Montáž zvládnete bez odborné pomoci. Koupit je můžete hliníkové, klasické ocelové, potažené plastem, většinou se zamykáním.
Ocelové mají nižší pořizovací cenu, vyšší hmotnost a při vyšší rychlosti mohou být hlučnější.
Hliníkové mají nižší hmotnost, nejsou hlučné, ale zde si připlatíte.
Ceny se pohybují od 800 Kč až po 8000 Kč.

Magnetické nosiče se spíše hodí pro jednotlivé převozy lyží nebo snowboardů, mají většinou rychlostní omezení a vyžadují kovový povrch střechy.
Cenové rozpětí se pohybuje od 1000 Kč do 5000 Kč.

Podélníky (Hagusy) se připevňují ke střeše auta a to odborníky, většinou speciálními nýtovacími maticemi.
Ceny podélníků, prodejci většinou uvádí i s montáží a pohybuje se okolo 3000 Kč až 9000 Kč, pro dodávky nad 10.000 Kč.

 

Nosiče na kola, lyže, lodě aj.

Tento druh nosičů se vyrábí zvlášť speciálně pro kola, lyže či snowboardy nebo lodě. Připevnit je lze na střechu nebo také za auto v podobě držáku. Hodí se spíše na hliníkové hagusy, které mají speciální drážky pro upevnění.

Nosiče kol jsou vyrobené pro univerzální použití pro různé tloušťky plášťů a obsahují držák, který kolo bezpečně uchytí. Prodávají se nosiče pro jedno i více kol, zase záleží na výrobci a takový držák můžete koupit od 1000 Kč až do 8000 Kč.
Dalším typem jsou tažná zařízení s nosiči, které se připevňuje za auto a pojme více kol najednou. Tento nosič se dá pořídit kolem 3000 Kč ale i cca za 10.000 Kč a více.

K uchycení lyží si můžeme vybírat mezi magnetickými nebo podélnými nosiči a některé zároveň mohou sloužit pro převoz snowboardů.
Pro lodě zakoupíte adaptéry, nástavce a různé opěrky k připevnění na střešní nosič. Rozdíly jsou podle užití, například typu lodi, hmotnosti nákladu a v rozměrech. Tyto adaptéry a jiné lze zakoupit již od 1000 Kč.

 

Střešní boxy

Před pořízením si musíme nejdříve uvědomit, jakou velikost střešního boxu potřebujeme a jak velké auto máme. Důležité je si dopředu rozmyslet, co v něm budeme převážet.
Například pro běžkové lyže je vhodný dlouhý a úzký, vedle kterého pak může být místo během roku, třeba pro kola. Snowboardy a sjezdové lyže je vhodné naložit do středně velkého a širšího boxu. Pro malá osobní auta zakoupíte i krátké boxy.
Velikost boxu by neměla přesáhnout velikost střechy automobilu, kvůli výhledu řidiče nebo naopak bude překážet pátým dveřím.
Udávaná velikost boxu vždy náleží vnějším rozměrům, vnitřek boxu je o 5 až 10 cm menší. Velikost boxu se udává v litrech.
Před koupí je také dobré zjistit nosnost střechy vašeho auta. Střešní box by měl také splňovat aerodynamické podmínky a hlavně kvalitu použitého materiálu, pro jeho snadnou manipulovatelnost a výdrž.
Nejbezpečnější variantou zámku je centrální zamykání, jelikož dojde jedním otočením k uzamčení celého boxu na více místech. Zadní otevírání boxu má pouze jeden zámek. Systém vzpěr, díky kterým se snadněji otevírá box je buď mechanický, nebo plynový. Převládá názor, že nejlepší jsou mechanické vzpěry, které odolají i počasí, například ve velkých mrazech. Montáž i demontáž střešního boxu by měl zvládnout každý sám.
Cenové rozpětí střešní boxů značek Thule, Neumann, Hakr, Menabo a dalších se pohybuje okolo 3.000 Kč až 40.000 Kč.Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 2500,-

NEJNIŽŠÍ CENY
díky odběru přímo od výrobců a dovozců.
Outlet výprodeje.
KAMENNÁ PRODEJNA.
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi.
Nákup bez registrace.
Kvalitní a vyzkoušený sortiment.
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >>
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Kompletní sortiment obchodu SPORT-MB.cz Mladá Boleslav:

 

 OUTDOOR  CAMPING
 BATOHY A BATŮŽKY    CESTOVNÍ ZAVAZADLA       GRILY                NOŽE                    
 Rodinné i turistické stany 
 Campingový nábytek
 Městské batohy
 Cestovní kufry na kolečkách
 Plynové grily
 Zavírací nože
 Letní i celoroční spací pytle
 Topidla a zářiče
 Sportovní batohy
 Cestovní tašky na kolečkách
 Grily na uhlí  Nože s čepelí
 Samonafukovací karimatky
 Turistické a stolní vařiče
 Inline batohy
 Pevné skořepinové kufry
 RBS grily
 Multifunkční nože
 Turistické batohy a krosny
 Mobilní lednice a chlazení
 Dětské batohy
 Textilní a látkové kufry
 Lávové grily
 Lovecké nože
 Stanové přístřešky
 Mobilní a chemické toalety
 Cyklistické batohy
 Příruční malé kufry do letadla
 Kontaktní grily
 Švýcarské nože

    

 

 INLINE BRUSLE               LEDNÍ BRUSLE           KOLOBĚŽKY        TRAMPOLÍNY             BAZÉNY                            ČLUNY A LODĚ                    
 Pánské kolečkové brusle
 Pánské lední brusle
 Skládací koloběžky  Malé dětské trampolíny  Nadzemní bazény  Nafukovací čluny
 Dámské kolečkové brusle
 Dámské lední brusle
 Dětské koloběžky  Trampolíny se sítí  Nafukovací bazény  Nafukovací lodě, kajaky
 Dětské kolečkové brusle
 Dětské lední brusle
 Koloběžky pro dospělé      
 Fitness trampolíny  Dětské bazény  Rybářské čluny
 Nastavitelné rostoucí brusle        
 Nastavitelné rostoucí brusle        
 Freestyle koloběžky  Obdélníkové trampolíny    
 Prstencové bazény   
 Rekreační lodě
 Helmy a chrániče na brusle
 Brusle na lední hokej
 Silniční koloběžky  Venkovní trampolíny  Kruhové bazény  Rekreační čluny
           
           

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.