V každé domácnosti nesmí chybět vysavač. Ale jak vybrat ten správný, když přijde čas na změnu?
Existuje několik typů s různými výkony a nepřeberné množství značek. Vybírat můžete ze sáčkových, cyklonových, tyčových, robotických nebo i multifunkčních.
Kritéria lze rozdělit také podle typu filtrace, výkonu, hlučnosti či objemu prachových sáčků nebo nádob.
Důležitým kritériem pro výběr vysavače u většiny lidí je počet wattů, avšak podle dostupných testů neznamená vyšší počet wattů, vyšší výkon. Důležitá je celá konstrukce vysavače, hubice a tedy proudění vzduchu. Hodně nakupujících také přihlíží k počtu filtrů, což také není zárukou kvality. Zárukou kvality je kvalitní zpracování výrobku. Což znamená, že pokud nebude filtr dobře těsnit, prachové částice se vám budou vracet v určité míře do místnosti a to bohužel při nákupu nepoznáte. Konec hubice se musí dobře přisát na místo, tak aby byla rozložen výkon sání v celé šíři hubice.
Výkon vysavače, častěji příkon, znamená výkon motoru, nikoliv samotný výkon sání. Čím vyšší výkon, tím si připlatíte za spotřebu elektřiny. Čistý sací výkon lze snadno vypočítat, jelikož tvoří 1/5 - 1/3 výkonu motoru. Na výrobku tedy hledejte rozdíl mezi příkonem a sacím výkonem.
Nižší příkon a vyšší sací výkon, rovná se úsporný vysavač. Sací výkon, který je měřen u vysavačů, je vypovídajícím údajem, ale jen tehdy je-li údaj převzat z měření u sací trubice, ne u těla vysavače.
Hlučnost vysavače je otázkou ceny produktu. Levnější vysavač bude hlučnější, avšak dá se regulovat nastavením sacího výkonu.
Je dobré taky přihlížet k objemu sáčku nebo nádoby vysavače.
Obecně se uvádí, že pro byty o velikosti do 50 m2 by měl být objem cca 2-2,5 litrů, pro plochy do 150m2 je zapotřebí vysavač s objemem 3-4 litry a pro větší určitě objem 4 litry a více. U bezsáčkových vysavačů je toto výhodou, jelikož při zaplnění můžete prachovou nádobu vyčistit a pokračovat dál.
HEPA filtr je v dnešní době nejmodernějším filtrem pro filtrování vzduchu.
Sáčkové vysavače
Tento druh vysavače je klasický a nejvíce používaný v minulosti. Dnes jsou hodně nahrazovány cyklonovými a robotickými vysavači. Avšak je dobré poukázat na to, že tyto vysavače se vyznačují vysokým výkonem a kvalitnějším sacím výkonem. Zvláště pro alergiky jsou vhodnou volbou. Ve spojení s HEPA filtry, které zachycují prachové částice vzduchu a to na výstupu, tak aby se nedostávaly zpět do ovzduší, jsou výbornými pomocníky.
Na našem trhu je výběr široký, jak ze značek, tak i v ceně.
Nejznámější značky jsou Bosch, Elektrolux, Eta, Samsung, Sencor a mnoho dalších v cenovém rozpětí od 700 Kč až do 20.000 Kč.
Bezsáčkové vysavače (cyklonové)
U bezsáčkových vysavačů platí, že nemusíte dokupovat zásobníky na nečistoty, tedy sáčky, běžně papírové, dříve látkové. Avšak je dobré pravidelně tyto vysavače vymývat a občas vyčistit i filtry nebo nakoupit nové. Tyto druhy vysavačů, jsou většinou vybaveny také HEPA filtry.
Hodí se do domácností bez domácích mazlíčků, jelikož chlupy se mohou nabalovat na filtr a tím se snižuje sací výkon. Pak je nutno zakročit ručním odstraněním těchto překážek.
Značky: Sencor, Eta, Rowenta, Rohnson, Zelmer, Elektrolux, Philips atd.
Cenové rozpětí: 1.000 Kč-20.000 Kč.
Multifunkční vysavače
Multifunkční vysavač reprezentuje vysávání mokré i suché s dalšími funkcemi, jako je například šamponování nebo třeba vysávání se sáčkem či bez. Hodí se do domácnosti, ale také se používají spíše jako profesionální vysavače do dílen či jiných pracovních prostor. Disponují delšími hadicemi a různými nástavci, třeba i na čalounění.
Značky: Zelmer, Kärcher, Ëta, Einhall, Hyundai, Asist.
Cenové rozpětí od 1500 Kč do cca 15.000 Kč. Zde se jedná spíše o domácí užití, ty profesionální jsou dražší.
Vysavače s vodním filtrem a parní vysavače
U těchto vysavačů také můžeme mluvit o domácím použití nebo jako o profesionální výbavě. Vysavače, které se vyznačují vodním filtrem a parním čištěním, vysávají suché i mokré nečistoty nebo kapaliny a filtrují jí přes vodu. Umožňují také čištění párou nebo vodou. Odsávají buď samostatně či kombinovaně.
Parní vysavače se hodí na čištění velkých ploch, např. oken, koberců, matrací, dveří vestavěných skříní, různých čalounění nebo zasklených lodžií. Spousta lidí může zaměňovat parní vysavač za parní čistič. Ten se používá pro čistění špatně přístupných míst a není vhodný na velké plochy.
Značky: Kärcher, Zelmer, VAX a další. Ceny se pohybují okolo 20.000 Kč a výše, hlavně u profesionálních vysavačů.
Ruční a tyčové vysavače
Ruční vysavače se díky svému objemu hodí spíše na drobné úklidy, např. vysávání drobků, chlupů na čalouněních a jiné. Tyto vysavače se většinou prodávají bezsáčkové. Tyčové vysavače mohou být akumulátorové, tedy bez šňůry s baterií nebo s dobíjecí stanicí. Stojací tyčový vysavač je takový, který nemusí mít dobíjecí stanici. Prodávají se i kombinované a to ruční, který je zabudovaný do tyčového a v případě potřeb jej můžete vyndat. Vyznačují se úsporou místa a jednodušším ovládáním. Vhodné na plovoucí podlahy a dlažby.
Značky: Elektrolux, Sencor, Hyundai, Eta, Hoover.
Cenové rozpětí: cca 1.000 Kč-15.000 Kč.
Robotické vysavače
Automatické vysavače, které odstraňují nečistoty na základě zvoleného programu, pomocí podtlaku. Výhoda je úspora času a pravidelnost úklidu, jelikož je můžete nastavit tak, aby uklízela ve vaší nepřítomnosti. Nevýhodou je velikost odpadního prostoru.
Robotický vysavač je vhodný zejména do velkých místností nebo do bytů bez prahů, s tvrdými podlahami nebo koberci s nízkým chlupem. Zakoupit můžete vysavače s rotačními kartáči, ale i bez. Robotický vysavač bez kartáče disponuje menším sacím výkonem než ty s kartáči. Vybírat budete také podle počtu programů a nastavení. Podle zkušeností si uživatelé většinou volí programy na úklid celých místností, i když vysavač nabízí více možností.
Před koupí je vhodné vidět vysavač v akci, kvůli efektivitě vysávání, využití kartáčů a jejich spolehlivost v odstraňování nečistot a prachových částic.
Značky: Ecovas, Hoover Robo, iClebo, iRobot.
Ceny se pohybují cca od 8.000 Kč do 15.000 Kč.
Centrální vysavače
U nás málo známé centrální vysavače se hodí spíše do velkých domů nebo podlažních bytů. V každé místnosti je vývod pro hadici a zásobník pro odpad se vyměňuje jen několikrát do roka. Jeho cena se pohybuje od 20.000 Kč a výše. K prodeji je naleznete ve specializovaných kamenných či internetových prodejnách.