Jak vybrat trampolínu, jak vybírat a jakou koupit, výběr venkovní a vnitřní trampolíny

Trampolíny jsou aktuálním trendem v oblasti sportu i zábavy, používají se pro účely rekreační i pro celkové tělesné posilování a gymnastiku.
V současné době je na trhu mnoho variant trampolín a jejich doplňků. V následujícím článku uvedeme několik rad, na co se při koupi trampolíny soustředit.

Výběr trampolíny se předně odvíjí od účelu, k jakému ji pořizujete.
Jiné kvality by samozřejmě měly splňovat trampolíny pro vrcholovou gymnastiku, jiné pro dětskou hru. V tomto textu se zaměříme spíše na obecná kritéria výběru trampolíny pro rekreační užití. 
 

Venkovní & vnitřní trampolíny

Prvním krokem k správnému rozhodnutí, jakou trampolínu koupit, je rozhodnout se, zda bude určena pro vnitřní či pro venkovní užití, případně, zda ji chceme přenášet.

Venkovní trampolíny vyžadují více bezpečnostních doplňků, zpravidla jsou těžší a obvykle je zakupujeme ve větších rozměrech.
Na trhu jsou jak klasické trampolíny postavené na povrchu, tak trampolíny zapuštěné přímo do země.
Zapuštěné trampolíny nenarušují vzhled zahrady a nutně nevyžadují montáž bezpečnostní sítě. V případě venkovní trampolíny také rozmyslete, zda ji budete na zimu uklízet do vnitřního prostoru či ji necháte stát venku. Zejména levnější trampolíny mající některé prvky z polyethylenu snášejí zimní podmínky hůře a mohlo by dojít k jejich snadnému poškození a tím k souvisejícímu narušení bezpečnosti.
Nemáte-li tedy možnost trampolínu na zimu uschovat, vyplatí se investice do trampolín z kvalitnějších materiálů. K dostání jsou také krycí plachty chránící trampolínu před nepřízní počasí.
Velké zahradní trampolíny umístěné v otevřeném prostoru se doporučuje ukotvit k zemi, k tomuto účelu je možné dokoupit k trampolíně tzv. kotvící sady.

Vnitřní trampolíny mívají menší rozměry, obvykle cca do 120cm. Mohou dobře posloužit pro dětskou hru, ale jsou rovněž používány pro aktivní cvičení dospělých.
Kromě „prostých“ trampolín lze zakoupit i trampolíny s madly různých rozměrů, která slouží jako opora při skákání. Pokud kupujete trampolínu pro čistě vnitřní užití, pro její lepší uložení je vhodné, je-li skládací.  

Rozměry trampolíny

Výrobci nabízejí trampolíny v různých tvarech a rozměrech. Pořídit lze jak trampolíny kulaté, tak čtvercové či obdélníkové.
K dostání jsou trampolíny od průměru pod jeden metr až po trampolíny mající v délce přes čtyři metry.
Nezapomeňte, že prostor využitelný ke skákání je v konečném stavu o něco menší než skutečné rozměry trampolíny, neboť je zmenšen o pružiny, ochranné kryty a sítě apod.
Malé trampolíny jsou určené pro cvičení jen jedné osoby, naopak na velkých trampolínách může současně skákat více lidí.
Kromě předpokládaného množství osob je také nutné uvážit, kolik prostoru máte k dispozici.
Za vyhovující průměr vhodný pro využití trampolíny malými i odrostlejšími dětmi a dospělými je považován průměr 4,3m.
Z důvodu bezpečnosti se doporučuje, aby kolem obvodu trampolíny zůstal volný prostor o velikosti alespoň jednoho metru. 
 

Bezpečnostní prvky trampolín

U větších trampolín jsou nezbytností především ochranné sítě zabraňující pádu na zem. Výška by měla být přibližně dva metry.
Trampolíny malých rozměrů nemají velký skákací výkon a obvykle nejsou vysoké více než 30cm, proto případný pád není tak nebezpečný.
K velkým trampolínám lze dokoupit i dolní ochrannou síť, která obepíná trampolínu po obvodu v její dolní části a zamezuje tak vniknutí domácích zvířat, případně dětí pod trampolínu v době, kdy na ní někdo skáče.
Pořídit je možné i schůdky pro snadnější slézání a vylézání. Trampolínu lze samozřejmě užívat i bez schůdků, avšak vzhledem k tomu, že výška trampolíny bývá obvykle kolem jednoho metru, jsou schůdky bezpečnějším řešením. V nabídce jsou i různé typy stanů na trampolíny, které ocení zejména děti. 
 

Kvalita skákací plochy

Informujte se zejména na to, je-li doskoková plocha trampolíny tzv. non-abrazivní, nevhodný povrch levnějších trampolín může způsobit odření při pádu na doskokovou plochu.  

Nosnost trampolín

U každé trampolíny by měla být výrobcem uvedena nosnost. V rozložené váze obvykle trampolína unese i více než je oficiálně deklarovaná nosnost, avšak dochází k přílišnému namáhání pružin, jejichž životnost se tak snižuje.  

Je dobré si ještě všimnout…

Významným parametrem je kvalita a počet pružin a rovněž kvalita poutek. Kvalitní pružiny mají delší životnost, u levných výrobků je často potřeba je vyměnít i již po necelém ročním užívání.
Pružiny by měly být zcela zakryty ochranným krytem. Všimněte si i počtu nohou u trampolíny, standardně bývá počet nohou čtyři nebo šest.
Výhodou čtyřnohých trampolín je skutečnost, že na ně lze umístit ochrannou síť s osmi poli. Na šestinohou trampolínu lze umístit jen síť s šesti poli, kdy tyče ochranné sítě jsou umístěny ob jednu nohu, rozteč pole je pak značně větší, což je z pohledu bezpečnosti méně výhodné. 
 

Závěrem

Bezpečná trampolína by měla být označena znakem GS (testovaná bezpečnost).



Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.