Jak vybrat turistickou obuv, výběr turistické obuvi, jaké turistické trekové boty koupit

Kvalitní, správně zvolená obuv je nezbytným předpokladem každé pohodlné cesty. V následujícím článku si přiblížíme několik základních informací o typech turistických bot a jejich vlastnostech a uvedeme několik rad, jak turistické boty vybírat.








Typy turistických bot a jejich základní vlastnosti

Turistické boty zahrnují následující kategorie:

  • turistické sandály
  • outdoorové boty (lehké sportovní boty)
  • trekkingové polobotky
  • pohorky (kotníkové)
  • skelety
  • speciální typy obuvi (např. boty pro skialpinismus, boty pro turistické lyžování, boty pro telemarské lyžování, turistické holínky, zimní mrazové boty)

Jednotlivé typy bot jsou určené do odlišných podmínek. Volba správného typu boty je tedy jedním z prvních kritérií, které musíme při výběru turistických bot uvážit. Níže popíšeme základní charakteristiky uvedených typů bot a terén, do kterého se tyto boty hodí.

1) Turistické sandály

Turistické sandály lze v letních měsících používat jako „plnohodnotnou“ obuv do nenáročného terénu nebo jako druhou obuv na přezutí při delších přechodech.

Vhodnou variantou pro turisty jsou sandály s plnou špičkou, která chrání nohu před poraněním. Tento typ boty lze mj. doporučit např. pro pohyb v řece a jiné vodní sporty.

Účel sandálů je předurčen materiálem jejich pásků. Outdoorové sandále obvykle mají pásky textilní, mohou být podložené neoprenem nebo gumovým materiálem. Sandály pro vodní aktivity by měly mít pásky z rychleschnoucích materiálů. Pořídit lze i kožené sandály, avšak kůže je náchylnější na poškrábání, tyto boty lze doporučit spíše pro pohyb ve městě.

Důležité je rovněž řešení podrážky. Měla by mít dostatečnou protiskluzovou úpravu.

2) Outdoorové boty (lehké sportovní boty)

Lehké sportovní boty jsou vhodné pro běh, chůzi po zpevněných i nezpevněných cestách, jízdu na kole apod. (V této kategorii se také můžete setkat s pojmem trailová obuv - z angličtiny trail – cesta, stezka, pěšina).

Určujícím faktorem, jak vybrat turistickou obuv této kategorie, je převažující účel užití, neboť boty této kategorie mohou mít velmi odlišné vlastnosti.

U běžeckých bot jsou důležitými parametry váha, odpružení a tlumení. Rozlišuje se zde podtyp bot závodních, terénních a silničních. Silniční obuv pak dále zahrnuje speciální typy bot tlumivých, stabilních (s podporou nožní klenby) a bot s kontrolou pronace pro omezení vnitřního naklánění chodidla.
Jednotlivé kategorie se mj. vzájemně liší mírou odpružení a tlumení.

Rovněž cyklistická obuv je kategorizována podle podmínek na obuv silniční a obuv do terénu. Dále lze pořídit i cyklistické sandály či obuv určenou na spinning, existují i speciální varianty zimní cyklistické obuvi.
Cyklistické boty se také vzájemně odlišují způsobem zapínání, volit lze mezi tkaničkami, suchými zipy a přezkami.
Podrážka může být řešena materiálem gumovým, karbonovým či jiným s vyztužením skelnými vlákny. Typ podrážky určuje kvalitu přenosu energie. Podrážku je nutné mj. vybírat s ohledem na to, zda budete v obuvi výhradně jezdit či také déle přecházet pěšky.

3) Trekkingové polobotky

Trekové boty této kategorie zahrnují nízké turistické boty (nízké pohorky). Tyto boty ve srovnání s klasickými kotníkovými pohorkami nedrží tak pevně na noze, jsou proto určeny spíše pro pohyb ve městě či v lehčím terénu po pevnějších cestách. Výhodou oproti kotníkovým pohorkám je nižší hmotnost, větší prodyšnost a snadnější nazouvání.
Důležitým kritériem, jak vybrat trekovou obuv této kategorie, je mj. materiál, z jakého je vyrobena. Nízké trekkové boty se zpravidla vyrábějí ze stejných materiálů jako obuv kotníková.

4) Pohorky

Pohorkami rozumíme kotníkovou turistickou obuv.
Dostupné jsou různé typy pohorek, můžete se setkat s jejich označením písmeny A až D.
Třída A zahrnuje tzv. trekkové pohorky vhodné pro obdobný terén jako nízké turistické boty.
Obuv třídy B již značí pevnější boty, které lépe fixují kotník a jsou vhodnější pro středně náročnou horskou turistiku.
Pohorky třídy C jsou uzpůsobené do náročnějších terénů a na horské lezení. Nejsou vhodné pro delší chůzi po silnici či pevných lesních cestách, neboť jsou velmi tvrdé. Lze na ně připnout mačky s poloautomatickým zapínáním.
D třída již označuje pohorky určené pro chůzi po sněhu a ledovci s užitím maček. Jedná se o boty s pevnou podrážkou, často vyztuženou železem, jejichž konstrukce umožňuje připnutí rámových maček.
Existují i přechodové třídy A/B a B/C, které představují kompromis mezi příslušnými třídami.

Základními materiály, které se používají k výrobě pohorek, jsou kůže, textil a membrána. V zásadě lze zakoupit buď boty celokožené nebo boty s membránou v kombinaci kůže-textil nebo zvenku kožené.
Celokožené boty jsou náročnější na údržbu a ve srovnání s membránou a textilem mají větší hmotnost. Nevýhodou je také jejich menší prodyšnost a v neposlední řadě i vyšší cena. Výhodou je, že celokožená bota lépe drží na noze, která se při správně vybrané velikosti prakticky v botě nehne.
Izolační vlastnosti celokožené obuvi jsou lepší a bota má zpravidla i delší životnost a je mechanicky odolnější než textilní materiál. Celokožené boty je nutné pravidelně vysoušet, voda v mokré kůži se chová jako teplotní vodič a snadno převádí zimu do bot. Celokožená bota schne déle než bota vyrobená v kombinaci s textilem.
Obuv z kombinovaného materiálu (textil-kůže) doplněná o různé typy membrán (Gore-tex, BioDry aj.) je výrazně lehčí a prodyšnější. V porovnání s celokoženou variantou má však kratší životnost, která je omezena zejména životností membrány.
Boty z kombinovaných materiálů vyžadují častější impregnaci. Obecně je lze doporučit spíše do méně náročných podmínek a teplejších měsíců.
V náročnějším terénu a v zimním období lépe obstojí obuv celokožená.

5) Skelety

Skelety rozumíme plastové skořepinové horské boty.
Tento typ obuvi je určen výhradně pro horolezectví ve sněhu a ledu v extrémních podmínkách. Bota je tvořena pevnou plastovou skořepinou, která nepropouští chlad a vlhkost a vnitřní vyjímatelnou botou (papučí). Hovoří se též o tzv. duplexech – dvojitých botách.
Faktor zajištění tepla a sucha v extrémních klimatických podmínkách je zde upřednostňován před pohodlím.

6) Speciální typy obuvi

V této kategorii turistických bot připomeňme boty pro skialpinismus.
Tyto boty jsou do jisté míry podobné botám pro sjezdové lyžování. Stejně jako skelety jsou představiteli dvojitých bot.
Oproti skeletům je zde však kladem větší důraz na pohodlí. Skialpinistickou botu je potřeba vybírat s ohledem na to, jakým stylem a kde budete jezdit, toto předurčuje potřebu pevnosti boty.
Skialpinistické boty se rovněž vzájemně liší vázáním. Boty pro tzv. telemark se od skiaplinistické obuvi odlišují pružným nártem a vázáním, které neumožňuje fixaci paty.

Holínky se vyrábějí z pryžových materiálů. Výhodou jsou stálé parametry nepromokavosti, dobrá tepelná izolace a minimální nároky na údržbu.

Zimní mrazové boty jsou určené pro chůzi na sněžnicích.

Další důležité vlastnosti turistických bot

Podrážka

Podrážky turistických bot se nejčastěji vyrábějí z Vibramu.
Vibram velmi kvalitně pohlcuje nárazy a umožňuje pevnou oporu proti sklouznutí boty.
Dostupné jsou samozřejmě i boty s jinými druhy podrážek, vždy je však dobré věnovat tuhosti podrážky pozornost, orientačně alespoň tak, že se pokusíte ohnout najednou špičku a patu nahoru směrem k sobě – čím menší ohnutí bota dovolí, tím lepší tuhost. Kvalitní podrážka s protiskluzovou úpravou předpokládá dobrou stabilitu v terénu.

Podrážka může být lepená z jednoho nebo více kusů. Nevýhodou podrážek složených z více kusů je nemožnost tyto v budoucnu v případě potřeby vyměnit.
Lepenou podrážku z jednoho kusu lze oproti předchozí variantě strhnout a botu znovu podrazit.

Švy

Obecně se doporučuje vybírat spíše boty s menším počtem švů.

Gumová obsázka

U některých turistických bot bývá špička chráněna gumou (případně je guma doplněna podél celé boty). Guma zvyšuje nepromokavost obuvi v jejích nejvíce exponovaných částech, chrání botu před okopáním a zvyšuje tak její celkovou životnost.

Podšívka, vnitřní zpracování boty

Podšívka může být řešena syntetickými tkaninami, kůží či polopropustnými materiály.
Syntetické tkaniny poměrně rychle vysychají, dobře větrají a cenově jsou výhodnější. Podšívka tohoto druhu však žádným způsobem neovlivňuje nepromokavost boty.
Kožená podšívka z jemné usně oproti předchozí vysychá dlouho. Kůže má však delší životnost. Podšívky z polopropustného materiálu (např. Gore-tex, Sympatex a jejich modifikace) zvyšují celkové nepromokavé vlastnosti boty. Vysychání takovýchto bot je pomalejší.

Upínací systém

Rovněž kvalitní upínací systém boty je základem bezproblémové cesty. Většina bot se upevňuje pomocí tkaniček. Dobré je všimnout si řešení ok, jimiž tkaničky procházejí. Textilní či plastová oka se snadněji trhají.
Lepší variantou jsou klasické dírky vyztužené kovovým či plastovým kroužkem.
U vyšších typů obuvi jsou pak vhodným doplněním kovové úchytky v horní části boty, které zajistí lepší možnost utažení boty.

Faktory ovlivňující výběr obuvi

Předně je nezbytné uvážit převážný účel užití boty a dle toho vybírat v příslušné kategorii turistických bot.
Je nutné zvážit, v jakém terénu se budete pohybovat a v jakých klimatických podmínkách.
Významným faktorem jsou také zkušenosti a zdatnost uživatele.

Je dobré si předem stanovit přibližný finanční limit a vybírat v nabídce bot Vámi zvolené cenové kategorii, neboť rozptyl cen turistické obuvi je značný.
V tomto ohledu je samozřejmě nutné přihlédnout i k věku uživatele, tedy k tomu, zda předpokládáte, že Vám boty budou sloužit mnoho let či je bude třeba vyměnit v kratší době.

V rámci Vámi zvoleného typu bot a cenové kategorie je následně třeba uvážit vlastnosti konkrétní boty (materiál, hmotnost, voděodolnost, možnost připnutí maček apod.) – viz výše.

Značka obuvi je rovněž nezanedbatelným faktorem výběru. V tomto směru můžete dát na doporučení přátel, vlastní zkušenosti, využít recenze na internetu apod. Informujte se také, co daný výrobce zákazníkovi nabízí – některé firmy např. poskytují službu bezplatné opravy v záruční době i nad její rámec aj.

Závěrem

Turistické boty jsou jednou z nejdůležitějších součástí základního vybavení nejen pro turistiku, ale často i pro běžné každodenní nošení, jejich výběru bychom proto měli věnovat dostatek času a pozornosti.
Kromě uvážení všech výše uvedených faktorů je při koupi také nezbytné správné vyzkoušení obuvi a následně její dostatečné prošlápnutí.
Kvalitní, správně vybraná obuv nám může při dobré údržbě sloužit řadu let nebo i po celý život.

 



Naše služby

DOPRAVA ZDARMA
nákupu nad 3000,-

Outlet výprodeje
KAMENNÁ PRODEJNA
Osobní a individuální přístup k zákazníkovi
Nákup bez registrace
Kvalitní vyzkoušený sortiment
POTŘEBUJETE PORADIT?
Info, jak si vybrat >
...nebo po objednání
ZAVOLÁME.
Více info >>

Rychlý kontakt

Dotazy volejte:
+420 739 170 400
info@sport-mb.cz
Kontaktní formulář a
adresa obchodu
>>

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Více informací zde.